Kā izvēlēties dabīgus pārtikas produktus?
Hei, te pastas meistars Arno Polītis.
Ir piektdiena! Un es nūģojos..
Gribēju uzzināt vairāk par pārtikas konservantiem, krāsvielām, irdinātājiem, stabilizētājiem.
Tāpēc izveidoju arī priekš Tevis nelielu konspektu par pārtikas piedevām, kas nereti atrodamas pārtikas produktos lai nākamreiz, kad paņemsi rokās kādu produktu un sāksi pētīt tā sastāvu, varēsi izdarīt pārliecinātu izvēli par labu vienam vai otram pārtikas produktam. (atsauces uz izmantotajiem avotiem raksta apakšā)
(fun fact's)
Burts E ir apzīmējums, kas angļu val. nozīmē "edible", jeb ēdams.
Lai kāda pārtikas piedava vispār tiktu atzīta par izmantojamu, tai vispirms jāiziet rūpīga zinātniski pamatota drošuma novērtēšana. Eiropā to veic Eiropas Pārtikas nekaitīguma institūcija un starptautiskā līmenī - Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas un Pasaules Veselības organizācijas Pārtikas piedevu apvienotā ekspertu komiteja.
Ne visas vielas, ko izmanto produkta aromāta, garšas vai konsistences nodrošināšanai, ir pārtikas piedevas; piemēram, sāls, cukurs, pipari vai citas garšvielas, garšaugi, kviešu milti vai želatīns.
Pārtikas piedevas iedala 5. kategorijās:
1. Pārtikas piedevas uzglabāšanas laika pagarināšanai - konservanti un antioksidanti, kuru uzdevums ir aizsargāt un/vai paildzināt produkta bojāšanos aizkavējot patogēnu mikroorganismu vairošanos.
2. Piedeva garšas uzlabošanai - saldinātāji, skābes, garšas pastiprinātāji, irdinātāji. Tos izmanto, lai aizstātu, piemēram, cukuru saldajos dzērienos. Skābes, loģiski, pārtikas produktus padara skābākus, bet irdinātājus izmanto produkta apjoma palielināšanai.
3. Piedevas ārējā izskata uzlabošanai - krāsvielas vai glazētājvielas. Tās var būt gan augu valsts izcelsmes, gan tehniski un ķīmiski iegūtas.
4. Piedevas produktu struktūras īpašību nodrošināšanai - emulgatori, cietinātāji, recinātāji un stabilizētāji.
5. E-vielas tehnoloģisko procesu vadīšanas atvieglošanai - skābuma regulētāji, pretsalipes vielas, modificētās cietes, aizsarggāzes.
(look out!)
Īpaši jāuzmanās no krāsvielām (E 100–E 199) un garšas pastiprinātājiem (E 600–E 699), īpaši veidojot ēdienkarti bērniem.
E - 102, 104, 110, 122, 124, 129 ir krāsvielas, kuras var nelabvēlīgi ietekmēt bērnu aktivitāti un uzmanību.
Garšas pastirpinātāji (glutamāti) negatīvi iedarbojas uz nervu sistēmu, nereti rada galvassāpes, sliktu dūšu, pat redzes traucējumus.
Fosfāti - kālija, nātrija, kalcija un magnija, var traucēt D vitamīna iedarbību un samazināt kaulu stiprumu.
Nitrāti un nitrīti var palielināt risku saslimt ar diabētu, kā arī izraisīt caureju un elpceļu iekaisumus bērniem.
(not all that bad)
Ir arī dabīgas krāsvielas: burkānos ir pārtikas piedevu sarakstā esošā viela ar kārtas numuru E 160a, bietēs – E 162 un sarkanajos piparos – E 160c. Šīs ir krāsvielas, kas dabīgā veidā atrodas šajos augos.
Dabā ir augi, dārzeņi un garšaugi, kuriem arī piemīt produktu konservējošas īpašības, piemēram:
- Aloe vera
- Ķiploki
- Dzērveņu ekstrakts
- Ciprese
- Eikalipts
- Lavanda
- Propoliss
- Rozes
- Rozmarīns
- Salvija
- Sandalkoks
- Tējas koks
- Timiāns
(take-away)
Zem Exxx slēpjas pārāk daudz vielu, lai to visu atcerētos, un no pilnīgi visa kaitīgā izvairīties arī nav iespējams. Tomēr ir labi zināt vismaz tos dažus ciparu virknējumus, kuru klātbūtne kādā produktā kalpotu mums par sarkano karogu kāda konkrēta produkta izvēlē.
Nereti mūsu organisms mums dod norādes par kādu produktu tiešu ietekmi uz mūsu pašsajūtu. Nogurums un miegainība, uzmanības trūkums un prāta aizmiglojums, ir tikai daži no iespējamiem kognitīvo un fizisko spēju ierobežojošiem rādītājiem, kas manifestē regulāri lietojot pārtikas produktus, kuru sastāvā ir vairākas (īpaši kaitīgās) pārtikas piedevas.
Rūpēties par savu un ģimenes locekļu veselību un labklājību ir vienkārši, ja zini ko labāk lietot uzturā. Laba pašsajūta = labas attiecības = lielāki panākumi gan personiskajā dzīvē, gan karjerā.
So hope someone find’s this helpful. If not - well, I couldn't care less ;)
Nav komentāru
Komentēt
Jaunākie ieraksti
-
Kā izvēlēties dabīgus pārtikas produktus?
25. jūl. 2020
Papildu saturs
Šeit var ievadīt papildus saturu. Ja papildus satura nav, tad šo bloku var noslēpt, nospiežot uz ikoniņas augšējā stūrī.